آیا این خدمات محدود به رشته های علوم انسانی است؟

بله این خدمات مختص رشته های علوم انسانی است، ولی محدود به دانشجویان این رشته ها نمی شود. به عنوان مثال اگر یک دانشجوی مهندسی علاقه‌مند به رشته‌های علوم انسانی موفق به اخذ پذیرش در رشته های علوم انسانی شود، می تواند برای بورس حامی درخواست کند.

آیا بعد از اتمام تحصیل با توجه به اینکه از کمک هزینه تحصیلی شما استفاده کرده ایم تعهد به برگشت داریم و آیا وثیقه ای باید قبل از رفتن نزد موسسه بگذاریم؟

اگرچه مخاطب بورس تحصیلی حامی افرادی هستند که بعد از ادامه تحصیل در خارج از کشور مایل به بازگشت و ادامه فعالیت در داخل کشور هستند، از آن جهت که ممکن است به هر دلیلی، بورس شدگان بعد از تحصیل شرایط بازگشت به کشور را نداشته باشند. به همین منظور، در صورتی که اجرای تعهد بازگشت وجود نداشته باشد، بورس شدگان با پرداخت اصل کمک هزینه و یک جریمه به موسسه حامی، سفته هایی که قبل از سفر در اختیار موسسه قرار گرفته بودآزاد می‌شود. لازم به ذکر است که این مبلغ صرفاً برای بورس افراد جدید هزینه شده و به خیرین بازگشت داده نمی شود .

اگر دانشگاهی پذیرش مشروط بدهد و یا تنها هزینه شهریه را لغو کند، آیا امکان استفاده از کمک‌هزینهٔ حامی برای تامین هزینه ی زندگی وجود دارد؟

بله این امکان وجود دارد به شرطی که متقاضی بتواند اثبات کند که هزینه ای که دانشگاه پرداخت می کند کمتر از هزینه زندگی در آن شهر است.

برای رشته های اقتصاد و فاینانس هم کمک هزینه تعلق می گیرد؟

بله، به طور کلی این رشته ها بخشی از علوم انسانی هستند و موردحمایت موسسه حامی قرار دارند. اما دانشجویان رشته‌های اقتصاد و مالی، به طور معمول در صورتی که دانشجویان توانمندی باشند موفق به دریافت پذیرش از دانشگاههای خوب خواهند شد و نیازی به بورس نخواهند داشت. لذا علی رغم اینکه رشتهٔ اقتصاد جزو اولویت های موسسه می‌باشد ولی برای کمک‌هزینه تحصیلی حامی در اولویت نیست.

پرداخت وجه به چه صورتی بوده است و آیا علاوه بر شهریه هزینه های زندگی را نیز پرداخت می کنید؟

موسسه حامی تا سقف ۳۵ هزار دلار حداقل در ۳ قسمت هزینه را پرداخت می‌کند و بسته دانشگاه و نیاز فرد میزان هر وجه متغیر است. نحوهٔ پرداخت به صورت توافقی با افراد پذیرفته شده پرداخت خواهد شد.

منظور شما از دانشگاههای پیشرو چه دانشگاهی است و آیا رتبه بندی خاصی مدنظر موسسه است؟

به طور معمول ۵۰ دانشگاه برتر دنیا مدنظر است اما از آن جهت که پیشرو بودن در رشته‌های مختلف با هم متفاوت هستند،‌ رتبه‌بندی از پیش تعیین شده‌ای وجود ندارد.

پرداخت بورسیه در چه زمانی انجام می شود؟

بستگی به دانشگاه و زمانی که متقاضی به این مبلغ نیاز دارد، خواهد داشت.

یا بورسیه به دکترای مجدد یا ارشد مجدد نیز تعلق خواهد گرفت؟

در حالت کلی مشکلی وجود ندارد، ولی با توجه به محدود بودن تعداد بورسیه‌ها، اعطای بورس تحصیلی حامی به افرادی که دکتری دارند به رقابت با کاندیداهای دیگر بسیتگی خواهد داشت.

آیا در سال سهمیه ی خاص و محدودی برای بورس تحصیلی دارید؟

بله با توجه به محدود بودن منابع موسسه حامی تعداد با توجه به زمان متفاوت خواهد بود. سال گذشته ۴ نفر از کمک هزینهٔ تحصیلی حامی استفاده کردند.

آیا موسسه ایرانی دیگری مانند موسسه حامی کمک هزینه تحصیلی اعطا می کند؟

بله، بعنوان مثال the HAND foundation برای رشتهٔ اقتصاد کمک هزینهٔ تحصیلی اعطا می کند. همچنین موسسات دیگر که در حوزه های مختلف فعال هستند را می توانید جستجو کنید.

مدت زمان تعهد افراد بورس شده چه مدتی است؟

بورس شدگان متعهد خواهند شد که حداکثر یک سال پس از تحصیل به کشور بازگشته و مدت سه سال در ایران به فعالیت های پژوهشی و حرفه ای خود بپردازند.

آیا رشته های بین رشته ای مانند مدیریت فناوری اطلاعات مورد حمایت موسسه حامی هستند؟

بله این رشته ها نیز جزو رشته های علوم انسانی محسوب شده و رزومه های درخواست کنندگان مانند بقیه افراد بررسی خواهد شد. به طور کلی لیست رشته‌های علوم انسانی را می توانید از این جا پیدا کنید.

آیا امکان تمدید بورس برای سالهای دوم و سوم نیز وجود دارد یا تنها برای سال اول موسسه حامی کمک هزینه پرداخت می کند؟

خیر. به طور معمول اگر در دانشگاهها خود را بعنوان فردی علاقه مند و مستعد ثابت کنید فاندهای مختلفی به شما ارائه خواهد شد و میتوانید از انتهای سال تحصیلی برای این scholarship ها اقدام کنید. بورس تحصیلی حامی فقط مختص سال اول تحصیل می‌باشد.