برگزیدگان کمک هزینه سفرهای حامی- زمستان ۲۰۱۹

ساجد طیبی

شرکت‌کننده در کنفرانس «تصدیق و هنجارهای آن» (پاریس، ژوئن ۲۰۱۹)

سال ۱۳۶۰ در شهر شیراز متولد شدم و در سال ۱۳۷۸ تحصیلاتِ کارشناسی خود را در رشته‌ی مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف آغاز کردم. در ضمنِ تحصیل در دوره‌ی کارشناسی، به دلیل علاقه به موضوعات علوم انسانی، به طور کلّی، و و مسائلِ فلسفی، به طور خاص، در برخی کلاس‌های گروه فلسفه‌ی علم دانشگاه شریف نیز ثبت‌نام یا به طور آزاد شرکت می‌کردم. شرکت در این کلاس‌ها و آشناییِ جدی‌ترم با فلسفه‌ی تحلیلی، به‌عنوان جریانِ اصلیِ فلسفی در جهانِ فلسفه‌ی آکادمیکِ انگلیسی‌زبان در قرن بیستم، سبب شد که با پایانِ تحصیلات کارشناسی‌ام در گرایشِ سخت‌افزارِ مهندسی کامپیوتر، تصمیم به تغییر رشته بگیرم. بدین ترتیب در سال ۱۳۸۴ شروع به تحصیل در دوره‌ی کارشناسی ارشد فلسفه‌ی علم در دانشگاه صنعتی شریف کردم و با این کار مطالعه‌ی رسمی، جدّی، و آکادمیک خود را در فلسفه آغاز کردم و آن را در همه‌ی سال‌های بعد با تمرکز بر فلسفه‌ی زبان دنبال کردم. من این شانس را داشتم که بلافاصله پس از پایان دوره‌ی کارشناسی ارشد در سال ۱۳۸۷ تحصیلاتِ دکتری خود را در رشته‌ی فلسفه‌ی تحلیلی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی (IPM) آغاز کنم و بتوانم، با بهره‌گیری از فضای طراز اولِ حرفه‌ای آموزش و پژوهش فلسفی در این پژوهشگاه، با کارِ آکادمیکِ فلسفی حرفه‌ای آشنا شوم. در این دوره، و مشخصاً در رساله‌ی دکتری خود، پژوهش در زمینه‌ی مبحثِ ارجاع در فلسفه‌ی زبان را ادامه دادم. در این میان بهره‌مندی از فرصتِ مطالعاتی شش ماهه در انستیتو ژان‌نیکوی پاریس و کار زیر نظرِ یکی از مهم‌ترین فیلسوفانِ زبان معاصر، فرانسوا رکانتی، فرصتِ بی‌نظیری را برای من فراهم کرد. در سال‌های پس از پایان دوره‌ی دکتری و در ضمنِ کار به عنوانِ محقق پسادکتری در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی تلاش کردم ارتباطِ میان پژوهشکده‌ی فلسفه‌ی تحلیلی این پژوهشگاه و انستیتو ژان‌نیکو پاریس را تقویت کنم که نقطه‌ی اوج این ارتباط‌ها، تا کنون، برگزاری کنفرانسی در فلسفه‌ی زبان در بهار ۲۰۱۸ با همکاری هر دو مؤسسه در تهران بوده است. شرکت در کنفرانس «تصدیق و هنجارهای آن» در بهار ۲۰۱۹ که با حمایت مؤسسه‌ی حامی امکان‌پذیر شد، علاوه بر این که به لحاظِ پژوهش‌های شخصِ من بسیار مفید بود، فرصتی برای برداشتنِ گامی دیگر در جهتِ تقویت این ارتباط‌های دوجانبه بود که امیدوارم در آینده بتواند برای دانشجویان و محققان فلسفه در ایران مفید باشد.

برگزیدگان بورسیه تحصیلی سال ۲۰۱۹ حامی

زهرا جلایی‌فر

ادبیات کودک دانشگاه کمبریج

همه چیز از یک کلاس درس در دوره لیسانس زبان و ادبیات انگلیسی در دانشگاه شهید بهشتی شروع شد؛ وقتی که استادم جناب آقای دکتر نجومیان صحبت از رشته ای دانشگاهی کردند به نام “ادبیات کودک” که مدت­ها بود در دنیا به رسمیت شناخته شده بود و در ایران به تازگی صحبت از برنامه­ریزی برای شروع آن بود. باورم به این حقیقت که تجربه­های کودکی آثار عمیقی بر زندگی افراد دارند، در کنار علاقۀ همیشگی­ام به ادبیات و کودکان مرا مصمم کرد که این مسیر را برای زندگی­ام انتخاب کنم. چند سال بعد از آن روز، تحصیل در دورۀ فوق لیسانس ادبیات کودک را در همان دانشکده شروع کردم و هم­زمان با تحصیلات آکادمیک، در حوزۀ نویسندگی خلاق برای کودکان نیز آغاز به فعالیت کردم. بر خلاف دیدگاه برخی که پژوهش نظری و تجربۀ خلاق را جزیره­هایی دور از هم می­بییند، من دانش و تجربه­ای که جداگانه از این دو مسیر کسب می­کردم را مکمل­های بی­نظیری یافتم و مصمم­تر شدم که در هر دو مسیر تا جایی که می­توانم پیش روم. کار نویسندگی را با حضور در ورک­شاپ­ها و دوره­های آموزشی مختلف و تحت نظر اساتید بزرگی چون فریدون عموزاده خلیلی ادامه دادم. اما ادامۀ مسیر اکادمیک در ایران میسّر نبود. چرا که دوره­ای برای دکتری این رشته تدوین نشده بود و هنوز برای برگزاری همان دوره­های فوق لیسانس نیز به شدت نیاز به حضور اساتید متخصص رشته احساس می­شد. عزمم را جزم کردم و برای رسیدن به قلّه­هایی که برای ادبیات کودک ایران آرزو داشتم، مسیر تحصیل در دانشگاهی با پیشینۀ غنی از مطالعات ادبیات کودک و تحت نظر اساتید برجسته و پیشگام دنیا در این حوزه را انتخاب کردم.

پیمان زینتی

سیاستگذاری اجتماعی و عمومی بین‌المللی مدرسه اقتصاد لندن

در ابتدای دهه هفتاد شمسی در خانواده­‌ای کارگری و مهاجر در تهران به دنیا آمدم. پس از مدتی کوتاه، به کردستان بازگشتیم و بیشتر سال­‌های کودکی و نوجوانی خود را در آنجا سپری کردم. در این سال­ها، من هم در تجربه زیسته میلیون­ها هم­وطنِ طبقه فرودست ایران شریک بوده­‌ام. به این ترتیب، دو دغدغه­ در من رشد کرد؛ پرسش از چرایی گستردگی فقر و چگونگی بهبود آن. این دغدغه‌­ها مشوق ادامه تحصیل در دانشگاه تهران، در رشته‌­ای متعهد به تغییر اجتماعی برای گسترش برابری و رفاه اجتماعی شدند.

با پذیرش در رشته برنامه‌­ریزی اجتماعی در دانشگاه تهران، تمرکز فعالیت­‌های دانشجویی­‌ام را بر دو هدف کسب دانش کاربردی در حوزه سیاستگذاری و گسترش شبکه­ لازم برای ورود به عرصه­ و میدان­های اثرگذار بر سیاستگذاری قرار دادم. به دنبال هدف اول، در هر دو دوره­‌ی کارشناسی و کارشناسی ارشد برنامه­‌ریزی اجتماعی در دانشگاه تهران، رتبه برتر در کلاس و عنوان دانشجوی استعداد درخشان را کسب کرده­‌ام. در سال ۱۳۹۴، دوره کارورزی غیر­درسی خود را در دفتر مطالعات رفاه اجتماعی وزارت کار و رفاه اجتماعی گذراندم. همچنین، تا کنون در چند طرح پژوهشی کاربردی برای سازمان­‌هایی از قبیل سازمان­ تأمین اجتماعی به عنوان پژوهشگر سیاستگذاری اجتماعی تجربه همکاری داشته‌­ام. به دنبال هدف دوم، از سال دوم کارشناسی وارد فعالیت­‌های علمی دانشجویی شدم. از سال ۱۳۹۲ تا ابتدای سال ۱۳۹۶ عضو شورای مرکزی و دو دوره نیز دبیر انجمن علمی دانشجویی برنامه­‌ریزی اجتماعی دانشگاه تهران بودم. به همین منوال، در انجمن جامعه ­شناسی ایران از سال ۱۳۹۳به عنوان کارشناس گروه سیاست اجتماعی فعالیت داوطلبانه خود را ادامه داده­‌ام و اکنون، دبیر کمیته مدیریتی برنامه­‌ریزی و ارزشیابی این انجمن هستم. همچنین، توفیق دیگرم در سال­های گذشته همکاری با چندین سازمان غیر دولتی از جمله، مؤسسه مطالعاتی حامیان فردا بوده است. این دست فعالیت­‌ها، علاوه بر ایجاد شبکه اجتماعی با دانشجویان فعال، اساتید، صاحب­نظران و دست­‌اندرکاران اجرایی برای اینجانب، موجب تقویت فضای علمی بدنبال برگزاری ده­‌ها همایش، نشست، کارگاه علمی و مواردی از این دست در حوزه مطالعات دانشگاهی سیاستگذاری اجتماعی در ایران نیز بوده است.

با این همه، گمان می­کنم حوزه سیاستگذاری اجتماعی در ایران، دارای چالش­‌های اساسی است. در ایران علی­رغم نیاز جدّی به گفتمان منسجم سیاستگذاری اجتماعیِ مبتنی بر شواهد، شکافی گسترده میان دانش سیاستگذاری و اقدامات سیاستگذاران دیده­ می­‌شود. یکی از ابزارهای تخفیف این شکاف، تقویت پژوهش در سیاستگذاری برای پیوند زدن اهداف و مقاصد سیاستی با شرایط و مقتضیات واقعی ایران است. اهمیت این موضوع زمانی پررنگ­‌تر می­‌شود که بدانیم، هرچند از میانه دهه ۱۳۷۰ دوره­‌های دانشگاهی آموزشی و پژوهشی مطالعات رفاهی (برنامه­‌ریزی اجتماعی، سیاستگذاری عمومی و … ) در ایران تأسیس شده‌­اند، همچنان کمبود نیروی انسانی ماهر در حوزه آموزش، پژوهش و مشاوره در این حوزه دیده می­‌شود. اینجاست که سازمان­‌های میانجی سرمایه­‌گذاری بلند مدّت بر روی توسعه ظرفیت نیروی انسانی، ­می­بایست ابزاری کلیدی برای تقویت گفتمان علمی سیاستگذاری در ایران شناخته شوند. مؤسسه حامی علوم انسانی، از معدود سازمان­‌های دارای این نگاه بلند مدّتِ به سرمایه­‌گذاری بر روی توسعه ظرفیت نیروی انسانی است، که با گذشت زمان کوتاهی از شروع فعالیت خود موفق به جذب و حمایت از گروهی از شایسته‌­ترین دانشجویان حوزه علوم انسانی در ایران شده است.

مانند سایر دانشجویان مورد حمایت مؤسسه حامی علوم انسانی، من هم به نوبه خود در آرزوی بهبود نسبی شرایط اجتماعی در ایران از طریق کسب دانش شریک هستم و امیدوارم با ادامه تحصیل در مدرسه اقتصادی لندن (LSE) در حوزه سیاستگذاری اجتماعی و عمومی بین­‌المللی، فرصت توسعه توانمندی­ پژوهش سیاستگذاری را پیدا کنم. به این ترتیب در سال­‌های آتی و بعد از پایان دوره­‌های تحصیلی بالاتر، بر روی مطالعات انتقادی سیاستگذاری اجتماعی در ایران تمرکز خواهم کرد، روشی که شواهد لازم برای اصلاح اقدامات سیاستگذاری عرضه می­‌کند.

علی کیانی

حقوق دانشگاه کمبریج

همزمان با تحصیل در رشته ریاضی و فیزیک در دبیرستان و آماده شدن برای شرکت در مرحله دوم المپیاد شیمی٬ در اوقات فراغت مطالعات خود را در حوزه علوم انسانی متمرکز می کردم. به مرور زمان به این نتیجه رسیدم که این علوم انسانی است که به ما نشان می دهد چگونه باید از علوم طبیعی استفاده نمود و پیشرفت تمدن و توسعه پایدار جامعه را ممکن می سازد. به همین دلیل پس از دریافت دیپلم ریاضی و فیزیک در سال پیش دانشگاهی به رشته علوم انسانی تغییر رشته دادم و به لطف خداوند توانستم رتبه ۱ کنکور سراسری سال ۱۳۹۴ را در این رشته کسب کنم.

با شروع به تحصیل در رشته حقوق دانشگاه تهران٬ به دنبال گرایشی از رشته حقوق برای مقاطع تحصیلی بالاتر و فعالیت حرفه ای بودم که با هدف اصلی من از تحصیل در رشته حقوق یعنی خدمت به بشریت مطابق باشد. به دنبال مطالعات دوره کارشناسی و فعالیت های فوق برنامه از جمله حضور در دوره آکادمی حقوق بین الملل لاهه٬ حقوق تجارت٬ و به طور تخصصی تر٬ حقوق شرکت های تجاری را انتخاب کردم. این گرایش عبارت از مجموعه قوانین٬ مقررات و رویه هایی است که بر ایجاد و فرآیند اداره شرکت های تجاری حاکم است. در دنیای مدرن٬ شرکت های تجاری در سراسر جهان تاثیر ملموسی بر یکپارچگی و ثبات اقتصاد و بازار های سرمایه دارند. برای مثال٬ بسیاری از کارشناسان یکی از دلایل بحران مالی سال ۲۰۰۸ میلادی را عدم وجود راهبری شرکتی صحیح می دانند که منجر به مشکلات بانکی و در نتیجه بحران بزرگ اقتصادی شد. به همین ترتیب٬ حقوق ورشکستگی و حقوق مالی شرکت ها در کنار راهبری آن ها بر زندگی روزانه مردم در سراسر جهان به طور مستقیم اثر گذارند.

با توجه به اینکه برای کسب دانش به روز و پیشرفته در این گرایش حقوق نیازی جدی به تحصیل در خارج از کشور می دیدم٬ اقدام به درخواست دادن به دانشگاه های خارج از کشور کردم. به لطف خداوند٬‌ توانستم از چند دانشگاه پذیرش بگیرم و در نهایت دانشگاه Cambridge را برای تحصیل انتخاب نمودم. امیدوارم به این وسیله بتوانم در راه پیشرفت توسعه ی کشورم و به طور کلی در راه خدمت به بشریت گامی بردارم.

محمد امین یوسفی

نوآوری و کسب و کار اجتماعی مدرسه اقتصاد لندن

در سال ۱۳۶۸ در شهرستان جهرم متولد شد. تحصیلات خود را در دانشگاه صنعت نفت و دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد. در همان ایام دانشجویی، دغدغه­های ذهنی وی، او را به سمت فعالیت در خیریه­های دانشجویی هدایت کرد. هرچند که فعالیت­های داوطلبانه خیریه را بسیار ارزشمند می­دانست ولی همیشه یک نگرانی بزرگ داشت: رویکردهای موجود در کشور نمی­تواند به صورت ریشه­ای آسیب­های اجتماعی نظیر فقر، کودک کار، اعتیاد و … را حل کند. از آنجا که راهکار حل این مساله را در گرو پژوهش­های میان­رشته­ای می­دانست به پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف پیوست. در آنجا موفق شد که اولین تجربه کشور در «بانکداری اجتماعی» را در سطح دانشگاه صنعتی شریف رقم بزند. پس از این تجربه موفق، مطالعه و پژوهش­های خود را به صورت متمرکز در حوزه «نوآوری اجتماعی» و زیر نظر دکتر روح الله حمیدی مطلق و دکتر علی ملکی ادامه داد. بارزترین ویژگی محمد امین توانایی رفت و برگشت بین حیطه «نظر» و «عمل» بود و همین رویکرد باعث شد که او با همراهی تیمش بتواند مطالعات نظری در حوزه نوآوری اجتماعی را به یک «نوپای اجتماعی» تبدیل نمایند. رسالت «مدرسه نوآوری اجتماعی روشنا» آموزش افرادی است که بتوانند با تکیه بر تعاملات انسانی، راهکارهای موثر و نوآورانه در مواجهه با چالش­های پیشِ روی جامعه توسعه بدهند.

هرچند که محمد امین در این سال­ها تجارب، دانش و مهارت­های ارزشمندی را کسب کرده است ولی معتقد است که حضور در شبکه‌های بین‌المللی و مشاهده تجارب جهانی برای رسیدن به اهدافش الزامیست. او مصمم شد که برای ادامه تحصیل در خارج از کشور اقدام نماید تا با تحقیق در روش­های نوین مقابله با معضلات اجتماعی، بتواند ساز و کارهایی همخوان با شرایط کشور را در آینده­ای نزدیک توسعه دهد. «مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن LSE» به عنوان پیشروترین نهاد آکادمیک در حوزه نوآوری اجتماعی، بهترین جایی بود که می­توانست نیازهای او را پوشش دهد. علی رغم رقابت سنگین، وی موفق به اخذ پذیرش در رشته «نوآوری و کسب و کار اجتماعی» دانشگاه LSE شد. محمد امین در بهار ۱۳۹۸ بورسیه «موسسه حامی مطالعات علوم انسانی» برای تحصیل در این رشته را دریافت کرد. او امید دارد که پس از بازگشت از یکی از معتبرترین دانشگاه­های جهان در حوزه علوم انسانی بتواند سهم کوچکی در ساخت آینده ایران داشته باشد.

برگزیدگان کمک هزینه‌ی فرصت مطالعاتی حامی- زمستان ۲۰۱۹

ناصر امن‌زاده

اقتصاد- دانشگاه واسدای ژاپن

در سال ۱۳۶۹ در تبریز متولد شد و از مدرسه سمپاد این شهر دیپلم ریاضی‌فیزیک گرفت. با کسب مدال طلای کشوری المپیاد فیزیک، بدون کنکور در رشته مهندسی برق دانشگاه شریف پذیرفته شد. از همان اوایل دوران کارشناسی دغدغه‌هایی بزرگتر از مهندسی در سر داشت و این رشته او را قانع نمی‌کرد. فرمایشات اساتیدی چون دکتر محمدمهدی نایبی در مورد اهمیت رشته‌های علوم انسانی برای پیشرفت و توسعه و توجه بیشتر کشورهای توسعه‌یافته به رشته‌هایی چون اقتصاد و مدیریت نسبت به رشته‌های مهندسی و علوم پایه و هم‌چنین مشاهده ضعف‌های جدی در سیاست‌گذاری‌های اقتصادی کشور باعث شد توجهش به سمت رشته‌های مرتبط با سیاست‌گذاری جلب شود. به همراه تنی چند از دوستان و همکلاسی‌ها و با راهنمایی برخی از دانشجویان دکتری، نزدیک به دو سال جلساتی هفتگی برای تفکر روی مسائل و مشکلات اقتصادی کشور برگزار کرد، برخی دروس دانشکده مدیریت و اقتصاد شریف را گذراند و سرانجام تصمیم گرفت در رشته اقتصاد ادامه تحصیل دهد. رتبه دوم المپیاد دانشجویی اقتصاد و رتبه‌های تک‌رقمی کنکورهای کارشناسی ارشد و دکتری اقتصاد را کسب کرد و وارد دوره دکتری اقتصاد دانشگاه شریف شد.

تحقیقات علمی‌اش در دوره دکتری بیشتر معطوف به اقتصاد محیط زیست و منابع طبیعی است و در مورد علل و آثار اقتصادی تخریب محیط زیست پژوهش می‌کند. به دنبال یافتن راهکارهای علمی و دقیق و هم‌چنین اثرگذاری در جهت بهبود مشکلاتی چون آلودگی هوای کلانشهرهای کشور، کم‌آبی و خشک‌شدن دریاچه‌ها و تالاب‌ها، از بین‌رفتن پوشش گیاهی و امثالهم است. در کنار فعالیت‌های پژوهشی و برای شناخت هر چه بیشتر فضای سیاست‌گذاری کشور با نهادهایی چون ستاد احیای دریاچه ارومیه و شورای شهر تهران همکاری می‌کند. به منظور تکمیل پژوهش‌ دوره دکتری و افزودن هر چه بیشتر به دانش خود قصد گذراندن یک دوره فرصت تحقیقاتی خارجی کرده و سرانجام پس از اخذ پذیرش از چند استاد و دانشگاه مطرح در حوزه اقتصاد محیط زیست، تصمیم گرفته است تحت راهنمایی پروفسور آریمورا راهی دانشگاه واسدای ژاپن شود. او امیدوار است با استفاده از حمایت موسسه حامی علوم انسانی بتواند حداکثر استفاده را از این دوره ببرد و پس از بازگشت برای اعتلای نام ایران اسلامی و بهبود زندگی مردم آن قدم بردارد.

مهدی خلیلی

فلسفه علم دانشگاه آزاد آمستردام

در بهمن‌ماه ۱۳۶۸ در همدان به دنیا آمدم، و از مدرسه سمپاد این شهر دیپلم ریاضی-فیزیک گرفتم. در مقطع کارشناسی در رشته تحلیل سیستم‌ها از دانشگاه صنعتی امیرکبیر فارغ‌التحصیل شدم و تجربه کار در این حوزه را نیز در کارنامه دارم. درحالی‌که می‌توانستم بدون آزمون در رشته‌ی‌ کارشناسی‌ام ادامه‌ی تحصیل دهم، به دلیل اهمیتِ مسائل بنیادین‌، رشته فلسفه‌علم را برای ادامه‌ی تحصیل انتخاب کردم و در مقطع کارشناسی ارشد به‌عنوان شاگرد اول در این رشته از دانشگاه صنعتی شریف فارغ التحصیل شدم. پس از کنکور دکتری، رشته فلسفه علم و فناوری را در دانشگاه شریف ادامه دادم و در همین حین در اندیشکده مهاجر، به‌عنوان مسئول کارگروه اخلاق و فناوری، نیز فعالیت داشتم و در آن‌جا چند طرح پژوهشی درباره‌ی نسبت ارزش و فناوری را به‌انجام رساندم.

هم‌اکنون در حال انجام پایان‌نامه دکتری درباره‌ی برخی چالش‌های واقع‌گرایی علمی هستم. یکی از این چالش‌ها، مربوط به در نظر گرفتن نقش معرفتی ابزار در علم می‌شود، موضوعی که پروفسور هانس ردر در آن صاحب‌نظر است. این استاد برجسته دانشگاه آزاد آمستردام به همراه پروفسور هنک دی رگت، عضو دیگر دانشکده فلسفه این دانشگاه، قرار است در طی یک دوره فرصت مطالعاتی مرا در انجام بخشی از پژوهشم یاری دهند. در ضمن، قرار است در این دوره بعنوان پژوهشگر وابسته در موسسه +CLUE در دانشگاه آزاد آمستردام وظایفی پژوهشی را برعهده داشته باشم. حضور در این فرصت مطالعاتی اتفاقی ‌ست که بدون پشتیبانی سخاوتمندانه‌ی موسسه حامی علوم انسانی امکان پذیر نبود.

برگزیدگان کمک هزینه‌ی سفرهای حامی- پاییز ۲۰۱۸

احمدرضا مستجابی

شرکت‌کننده در سمینارهای دانشگاه EPFL سوییس و دانشگاه  HEC فرانسه

سال ۱۳۷۳ در شهر شیراز متولد شدم. پس از اخذ دیپلم ریاضی فیزیک به دلیل علاقه زیادی که از نوجوانی به برنامه نویسی و کار با رایانه داشتم و نیز همپوشانی که بین فعالیت علمی و عملی در رشته تحصیلی مهندسی نرم افزار میدیدم، در این رشته در دانشگاه شیراز مشغول به تحصیل شدم. از همان ابتدا به فعالیت های عملی در کنار آکادمیک پرداختم و هر چه به جلو رفتم دو ضعف اساسی را در مدیرانی که با آنها همکاری میکردم یافتم؛ آنها یا تجربه بیزینسی بسیار بالایی داشتند ولی فاقد درک کافی از موارد فنی بودند و یا علی رغم درک فنی بسیار بالا از مفاهیم کسب و کار و آنچه برای رشد بیزینس لازم است اندک دانشی نداشتند که خود باعث شکست بسیاری از تلاش های من و همکارانم در مقام مهندسین نرم افزار بود. این شد که پس از پایان تحصیلات کارشناسی، علی رغم کسب پذیرش بدون آزمون در هر دو گرایش هوش مصنوعی و مهندسی نرم افزار در مقطع کارشناسی ارشد رشته کامپیوتر، با هدف کسب دانش مدیریتی در کنار دانش فنی و رفع خلا یاد شده در این حوزه و با وجود تاکید برخی اساتید بر ادامه مسیر مهندسی، با توکل بر خدا و حمایت خانواده با کسب پذیرش مستقیم وارد دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف شدم. در زمینه آکادمیک، گستردگی حوزه های مختلف رشته MBA را با بررسی مرحله به مرحله آنها مطالعه کردم تا بتوانم زمینه مورد علاقه خود جهت فعالیت علمی و تجاری را برگزینم. پس از آشنایی با حوزه کسب و کارهای پلتفرمی و بازارهای دو سویه، در جریان یک فرصت تحقیقاتی بین المللی مشترک با پروفسور مارشال ون الستاین به عنوان یکی از فعالین اصلی این حوزه قرار گرفتم و پس از شرکت در دوره انتخابی تیم تحقیقاتی، از بین متقاضیانی که قریب به بیش از ۱۰۰ نفر بودند در بین ۳ عضو اصلی تیم قرار گرفتم و پس از یک دوره پژوهشی و نیز فعالیت به عنوان مدیر و مشاور توسعه کسب و کار در چند مجموعه، جهت ارائه و معرفی موضوع به دانشگاه ها و مراکز شتابدهی مطرح دنیا و در راستای پیشبرد این تحقیقات، با حمایت موسسه حامی عازم فرانسه و سوییس شدم و موضوع را در چند سمینار ارائه دادم، به امید آنکه کیفیت و خروجی آن سازنده و شایسته حمایت موسسه حامی باشد.

برگزیدگان کمک هزینه فرصت مطالعاتی موسسه «حامی علوم انسانی»- پاییز ۲۰۱۸

راحله شفایی

علوم اعصاب شناختی دانشگاه ساوت همپتُن

سال ۱۳۶۵در تهران متولد شدم. دوران نوجوانی را در مشهد سپری و در دبیرستان سمپاد این شهر تحصیل کردم. به دلیل پر رنگ بودن جنبه­‌ی تحلیلی و استدلالی ذهنم، رشته‌­ی ریاضی و فیزیک را در دبیرستان ادامه دادم اما ضمنا به هر نوع مطالعه­‌ای که به موضوع انسان بپردازد بسیار علاقمند بودم. علاقه­‌ی همزمان به این دو حوزه سبب شد رشته‌­ی مهندسی پزشکی دانشگاه امیرکبیر را برای ادامه­‌ی تحصیل برگزینم و با موفقیت و افتخار آن را تا کارشناسی ارشد به پایان برم. در این دوران خیلی زود به سمت مطالعات سیستم عصبی گرایش پیدا کردم و در هر دو مقطع روی سیستم عصبی-عضلانی-اسکلتی پژوهش و فعالیت نمودم. پس از فارغ التحصیلی نیاز شدیدی به کسب دانش در حوزه­‌ی علوم انسانی، بخصوص ساز و کار ذهن در بروز رفتارهای اجتماعی انسان در خود حس کردم تا اینکه با رشته­‌ی تلفیقیِ علوم اعصاب شناختی آشنا شدم و آن را بسیار جالب و پاسخگو یافتم. این آشنایی منجر به آغاز دوره­‌ی دکترا در این رشته در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی (IPM) و تمرکز بر روی زیر رشته­‌ی شناخت اجتماعی شد. از آنجا که نقشِ تصمیم­‌گیری در جای جای زندگی انسان مشهود و تعیین کننده است، بر آن شدم بعنوان رساله دکترا به پژوهش درباره­‌ی رفتارهای انتخاب جمعی و عوامل مرتبط با  آن بپردازم. ویژگی جالب رفتارهای انتخابی انسان این است که در بسیاری موارد برخلافِ پیش بینی­‌های اقتصاد کلاسیک خرد، و غیر عقلایی است. یکی از این رفتارها توجیه انتخاب­‌های دشوار و تغییر ترجیحاتِ ناشی از انتخاب توسط افراد است. رساله­‌ی من به طور مشخص به مطالعه­‌ی این پدیده در تصمیم­‌گیری­‌های تعاملی و جمعی، و بررسی مکانیسم­‌های عصبی آن است. این پژوهش تلفیقی از‌ مباحث اقتصاد، روانشناسی اجتماعی و علوم اعصاب است. برای غنای رساله قصد دارم چند ماهی را زیر نظر یکی از استادان پیشگام این حوزه در دانشگاه ساوت همپتُن انگلستان در قالب فرصت مطالعاتی به پژوهش بپردازم.

محمود وحیدنیا

فلسفه دانشگاه میامی

او متولّد سال ۱۳۶۸ در تهران است. پس از کسب مدال نقره‌ی المپیاد کشوری کامپیوتر و مدال طلای المپیاد کشوری ریاضی در دوره‌ی دبیرستان، دانشجوی رشته‌ی ریاضیات در دانشگاه صنعتی شریف شد. درباره‌ی ریاضیات و نیز در مواجهات پراکنده‌­ای که با علوم تجربی نیز داشت، از همان بدو امر مشخّصاً دل­‌مشغول مبادی و مبانی معرفت­‌شناختی و هستی­‌شناختی بود. از این رو، در باب منطق و مبانی ریاضیات، تلاش نمود که در حدّ وسع از محضر حکیمانه‌ی دکتر اردشیر بهره­‌مند گردد. به علاوه، هرچند علایق گسترده­‌ای در حوزه‌ی علوم انسانی داشت، رفته رفته دریافت که می­‌تواند جدّی­ترین آن­ها را ذیل قلمروی فلسفه جای دهد. این ملاحظات و تجربه‌ی مستقیمِ دروس گروه فلسفۀ علم دانشگاه شریف، برای او تردیدی باقی نگذاشت که رشته‌ی فلسفه را برای ادامه‌ی تحصیل برخواهد گزید. به عنوان دانشجوی کارشناسی ارشد فلسفه وارد دانشگاه شهید بهشتی شد. طولی نکشید که تصمیم گرفت به طور تخصّصی حوزه‌ی مابعدالطّبیعه را دنبال کند. در انتهای دوره‌ی سه ساله‌ی کارشناسی ارشد، با راهنمایی دکتر ایلخانی از پایان­‌نامه‌­ای در قلمروی مابعدالطّبیعه‌ی ارسطو دفاع نمود. رویکرد تجربه­‌گرایانه و در عین حال معطوف به تبیین ارسطو و دیگر مشّائیان (یونانی و اسلامی) در حوزه‌ی مابعدالطّبیعه، نظرگاهِ او را شدیداً تحت تأثیر قرار داد. پس از کسب رتبه‌ی نخست در آزمون دکتری فلسفه، این مقطع را نیز در دانشگاه شهید بهشتی آغاز نمود. در امتداد دغدغه­‌های پیشین، از آنجا که توجّه جدّی جستارهای معاصر مابعدالطّبیعی به علوم تجربی را اجتناب­‌ناپذیر می­‌یافت، با شروع مطالعات دوره‌ی دکتری بیش از هر چیز بر ابعاد مختلف ارتباط مابعدالطّبیعه و علم متمرکز شد. با راهنمایی اساتید خود، دکتر مسگری و دکتر شیرازی، از طرح تحقیقی با عنوان واقع­‌گرایی ساختاری وجودی و نسبت آن با یکتاگرایی تقدّمی دفاع نمود. در راستای پیش­برد بهتر این تحقیق، مکاتبات و تلاش­‌های او برای سفر مطالعاتی آغاز شد، و در پی پذیرش پروفسور چاکراوارتی که یکی از فلاسفه‌ی برجسته‌ی حوزه‌ی مابعدالطّبیعۀ علم است، دانشگاه مَیامی به عنوان مقصد سفر وی انتخاب گردید. اکنون، اعلام مساعدت محبّت‌­آمیز مؤسّسه‌ی حامی، امید او برای نهایی ­شدن و انجام­ شدنِ مطلوب این سفر را بسیار افزایش داده است.

برگزیدگان فصل تابستانِ کمک هزینه فرصت مطالعاتی موسسه «حامی علوم انسانی»

علی ظریف

مطالعات کارآفرینی دانشگاه ایندیانا

علاقه بسیار زیادم به رشته‌های علوم اجتماعی و انسانی باعث شد پس از دیپلم ریاضی دانشجوی اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد شوم. در دوره کارشناسی مطالعات متنوع زیادی در مورد علم اقتصاد و موضوعات مرتبط به آن داشتم. به منظور تقویت بنیه علمی با کسب رتبه برتر وارد مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی شریف شدم و آن‌جا در یک دوره فشرده توانایی روش تحقیق خودم را تقویت کردم. پایان‌نامه‌ام در رابطه با ساختار صنعت بانکداری ایران بود و با فعالیت در پژوهشکده پولی و بانکی با مسائل واقعی اقتصاد ایران آشنایی بیشتری پیدا کردم. پس از اتمام دوره کارشناس ارشد برای دوره دکترا دوباره به دانشگاه فردوسی مشهد برگشتم و هم‌اکنون بر روی رساله‌ام با موضوع رابطه کارآفرینی و اثر آن بر رشد اقتصادی کار می‌کنم. با هدف ارتقای کیفیت پژوهش دکترایم تصمیم گرفتم برای فرصت تحقیقاتی یکساله به یکی از دانشگاه‌های برتر این رشته بروم. دانشگاه ایندیانا در حوزه مطالعات کارآفرینی در رتبه‌های برتر دانشگاه‌های آمریکا قرار گرفته و هدف من این است که با بهتر پاسخ گفتن به سوال اصلی رساله‌ام در یکی از ژورنال‌های باکیفیت مقاله چاپ کنم. با توجه اهمیت موضوع کارآفرینی در ایران و جهان می‌خواهم یکی از افرادی باشم که در این حوزه به طور تخصصی کار می‌کنم.

سید محمدحسین قریشی

سیاستگذاری عمومی دانشگاه پیتسبرگ

در میانِ رشته‌های متنوع کارشناسی، انتخاب‌های اولش را با اطمینان به مهندسی صنایع اختصاص داد و در مهندسی صنایع دانشگاه شریف پذیرفته شد. این اطمینان سه دلیل داشت. اولا مسایل کشور را مرتبط با حوزه مدیریتی می‌پنداشت. ثانیا احساس می‌کرد استعدادی در روابط انسانی دارد که با این رشته متناسب‌تر است و ثالثا علاقه داشت در کنار تحصیل، فرصت‌هایی جهت تقویت سایر ابعاد نگرشی، مهارتی و تجربی در اختیار داشته باشد. استفاده از فرصت تکرارناشدنی دوره‌ی کارشناسی و تجربه‌ی فعالیت‌های دانشجویی و پروژه‌های کاری، در کنار نگاه کلان‌نگر و سیستمی مهندسی صنایع، آمادگی و شناخت بیشتری جهت مواجهه با مسایل کشور در او ایجاد کرد به صورتی که تصمیم گرفت دانش و مهارت خود را در حوزه‌ی مدیریت تقویت کند.
بدین جهت در مقطع کارشناسی ارشد در رشته ام‌بی‌ای (مدیریت کسب و کار) تحصیل کرد، اما آن را کافی ندانست. پس از آشنایی با رشته‌ی سیاست‌گذاری عمومی آن را متناسب‌تر با سطح دغدغه‌ها و علایق چند ساله‌اش یافت و این رشته را در مقطع دکتری برگزید. همزمان، جهت اثرگذاری بر مسایل واقعیِ سیاست‌پژوهی و سیاست‌گذاری کشور به همکاری در راه‌اندازی و فعالیت در اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاست‌گذاری دانشگاه شریف پرداخت. این تجربه باعث شد شکاف میان دانش و عمل را بیش از پیش لمس کند. پس از آن، جهت ارتباط نزدیک‌تر با مراجع سیاست‌گذاری کشور و اثرگذاری جدی‌تر، پیشنهاد همکاری با مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی را پذیرفت.
انباشت این تجارب، اهمیت ارائه راهکارهای مبتنی بر تخصص و متناسب با نیازهای واقعی کشور را بر او بیش از پیش روشن ساخت. احساس ضعف در دانش سیاست‌گذاری کشور او را بر آن داشت جهت استفاده از فرصت مطالعاتی تلاشی جدی کند. اساتید معتبری برای این موضوع اعلام آمادگی کردند، اما ترجیح داد علیرغم عدم قطعیت‌ها و مشقت‌های سفر به امریکا، امکان بهره‌مندی از راهنمایی‌های پروفسور پیترز –از شناخته‌شده‌ترین اساتید این رشته– را که مشفقانه دعوتنامه‌ای به این منظور ارسال کرده بود، از دست ندهد. او در حال حاضر پیگیر مقدمات سفر جهت گذراندن دوره فرصت مطالعاتی در دانشگاه پیتسبرگ است و بسیار امیدوار است با تلاش علمی خود در حوزه‌ی سیاست‌گذاری، بتواند کمکی به حل مسایل کشور و جامعه کند.

برگزیدگان بورسیه تحصیلی سال ۲۰۱۸ موسسه «حامی علوم انسانی»

سید مصطفی ضیایی

سیاستگذاری عمومی دانشگاه کلمبیا

زادهٔ سال ۱۳۷۱ در تهران. از نوجوانی گرایش زیادی به مدیریت و رهبری در خود می دید و رویای نقش آفرینی در یک دگرگونی بزرگ را در سر می پروراند. در سال ۱۳۹۰ و با فرادید داشتن کشش درونی به رشته مدیریت و اقتصاد و همچنین چگونگی آموزش دانش انسانی و مهندسی در کشور، رشته مهندسی صنایع در دانشگاه صنعتی شریف را برگزید.
در میانه انجام پروژه‌هایی برای سازمان‌های دولتی و عمومی زیر نظر دکتر علینقی مشایخی، با راهنمایی ایشان با رشته سیاست‌گذاری و حکمرانی عمومی آشنا شد و آن را هم آهنگ با اهداف، رویاها و توانایی‌هایش دید.
شروع زیست حرفه‌ای و شغلی او در معاونت تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود. پس از آن به پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف که مشاور و مجری برنامه اشتغال و معیشت کمیته اجتماعی و فرهنگی ستاد احیای دریاچه ارومیه بود، پیوست. فعالیت در زمینه توسعه در ایران و دیدن ناتوانی خود از منظر دانش، تجربه و مهارت در مواجهه با بسیاری از مسائل او را به درخواست برای پذیرش در رشته سیاستگذاری عمومی و حکمرانی عمومی در ۴ دانشگاه در آمریکا واداشت. در نهایت از دانشگاه کلمبیا برای رشته حکمرانی عمومی و از دانشگاه میشیگان برای رشته سیاستگذاری عمومی پذیرش دریافت کرد و در لیست انتظار رشته حکمرانی عمومی دانشگاه هاروارد و سیاستگذاری عمومی دانشگاه شیکاگو قرار گرفت. هم اکنون مشغول تصمیم گیری میان دانشگاه کلمبیا و میشیگان و چشم به راه نتیجه دانشگاه هاروارد و میشیگان می‌باشد. برنامه او پس از پایان خواندن این رشته، کار کردن در یک سازمان مشاوره ای، عمومی و یا دولتی برای دستیابی به تجربه بیشتر و سپس خواندن دکترا در یک رشته مرتبط، با تمرکز بر یک مساله خاص کشور است. بسیار امیدوار است که آنگاه آمادگی روبرو شدن با مسائل کشور و کاستن از پیامدهای مخرب آن را داشته باشد.

مجید حسامی

کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار در مدرسه کسب و کار اینسیَد فرانسه

متولد ۱۳۶۶ در تهران. با کسب رتبه ۵۲ کشوری در کنکور سراسری سال ۱۳۸۴ وارد رشته مهندسی مکانیک دانشگاه شریف شد. از ترم اول و درحالیکه شاگرد اول دانشکده بود به منظور یادگیری کار تیمی و رهبری، مسئولیت‌های متعددی را در فعالیت‌های فوق برنامه برعهده گرفت و تجارب ارزشمندی کسب نمود. این تجارب در کنار اشتیاق به اثربخشی بیشتر، او را به رشته مدیریت علاقمند نمود و در نهایت تصمیم گرفت علی رغم داشتن امکان ادامه تحصیل در مقطع ارشد مکانیک بدون نیاز به شرکت در کنکور، تحصیلات خود را در رشته مدیریت ادامه دهد. پس از فارغ‌التحصیلی، کار خود را به عنوان کارشناس انتقال تکنولوژی در شرکت مپنا لکوموتیو شروع کرد. پس از مدتی سرپرست آموزش شرکت شد و سپس واحد توسعه منابع انسانی را تاسیس و ریاست آن را برعهده گرفت. دو سال بعد با توجه به علاقه قبلی خود به حوزه مدیریت مالی و با انگیزه یادگیری یک حوزه جدید از کسب و کار، به پیشنهاد یکی از اساتیدش آقای دکتر عقیلی، بعنوان کارشناس اعتبارات به بانک خاورمیانه پیوست. تجارب قبلی در کنار سخت کوشی به او کمک کرد که در مدت شش سال حضور در این بانک، پله های پیشرفت را به سرعت طی کند و مسئولیت‌های متعددی چون ریاست اداره اعتبارات، ریاست اداره عملیات اعتباری، مشاور مدیرعامل در امور بین الملل و ریاست شعبه مرکزی بانک را عهده دار شود.
در سال‌های اخیر، برای تحقق چشم‌انداز شغلی خود که تبدیل شدن به یک متخصص حوزه مالی با استانداردهای بین‌المللی است، پس از جستجوهای فراوان به این نتیجه رسید که تحصیل در یک دانشگاه تراز اول جهانی بسیار راهگشا خواهد بود چراکه ضمن یادگیری موضوعات تخصصی مورد نظر، میتوان ارتباطات حرفه‌ای خود را تیز در سطح بین‌المللی گسترش دهد. در سال جاری، موفق به اخذ پذیرش از مدرسه کسب و کار اینسیَد شد. بدین ترتیب بعنوان یک جوان ایرانی، با دریافت بورسیه تحصیلی موسسه حامی با افتخار وارد یکی از پر رقابت ‌ترین دوره‌های مدیریت دنیا خواهد شد و به خواست خدا با دانش و تجربه‌ی گرانقیمتی که کسب میکند برای اعتلای کشورش تلاشی مضاعف خواهد داشت.

سلیمه السادات حسینی

تاریخ هنر دانشگاه شیکاگو

در سال ۱۳۷۱ در کرمان متولد شد. به دنبال کسب مدال طلا در المپیاد ادبی دانش آموزی و علاقۀ همیشگی به فرهنگ، ادب و هنر ایرانی وارد دانشگاه تهران و در رشتۀ ادبیات فارسی مشغول به تحصیل شد. پس از یک سال تحصیل، همزمان در رشتۀ باستان شناسی دانشگاه تهران را شروع کرد. در کنار تحصیل، به یادگیری زبان‌های پرکاربرد در مطالعاتش، یعنی زبان‌های عربی و فرانسه و همچنین کارآموزی در موزۀ ملی ایران و شرکت در حفاری‌های باستان شناسی متعدد مشغول شد. پرسش‌ها و دغدغه‌های جدی و نظری در باب هنر او را به سمت فلسفۀ هنر کشاند و موجب شد که در مقطع کارشناسی ارشد این رشته در دانشگاه هنر تهران مشغول به تحصیل شود.

در ضمن آشنایی بیشتر با هنر ایران، متوجه شد که علی رغم غنای فرهنگی و تاریخی هنر این سرزمین، متأسفانه تعداد پژوهشگران و صاحب نظران  ایرانی در زمینۀ هنر و تاریخ هنر انگشت شمار هستند و هر آنچه یافت می شود عمدتاً آثار مستشرقان غربی است که بعضاً مغلوط و غرض آلودند. این دغدغه و همچنین علاقۀ شخصی موجب شد که برای تحصیل در رشتۀ تاریخ هنر، رشته ای که در دانشگاه‌های ایران ارائه نمی‌شود، در خارج از کشور اقدام کند. او در دو دانشگاه شیکاگو و دانشگاه ایلینوی پذیرفته شد که  تصمیم به تحصیل در دانشگاه شیکاگو را گرفت.

اهداف او از تحصیل در این رشته، در درجۀ اول شناسایی و شناساندن ظرفیت‌های غنی هنر به طور کلی و هنر ایرانی به طور خاص در تمدن‌سازی و شکل دادن به هویت ملی است. در مرتبۀ دوم، به عنوان یک مورخ به دنبال شناخت و مطالعۀ دقیق و بی طرفانۀ تاریخ هنر است؛ به گونه‌ای که نتایج این مطالعات راهگشای سیاستگذاران فرهنگی جامعۀ معاصر ایران باشد.

محمدامین نادریان

سیاستگذاری عمومی دانشگاه آکسفورد

در سال ۱۳۶۰ در مشهد متولد شد. پس از طی دوران متوسطه، تحصیلات کارشناسی خود را در رشته مهندسی نفت در دانشگاه صنعت نفت سپری نمود و پس از آن در رشته اقتصاد انرژی و بازاریابی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران پذیرفته شد. پس از یک دوره فعالیت در موسسه مطالعات بین المللی انرژی، در سال ۱۳۹۱ با کسب رتبه برتر وارد مقطع دکترای اقتصاد نفت و گاز دانشگاه علامه طباطبایی گردید. وی در حال حاضر در مرحله دفاع از پایان نامه و اتمام دوره دکترای خود است. محمدامین نادریان تا کنون توانسته بیش از ده مقاله را در حوزه اقتصاد انرژی و اقتصاد پولی در نشریات معتبر علمی-پژوهشی داخلی و خارجی به طبع رساند. او در سال ۱۳۹۲ از سوی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی به عنوان پژوهشگر برتر انتخاب شد. وی فعالیت کاری خود را از سال ۱۳۹۰ در اداره امور اوپک و ارتباط با مجامع انرژی وزارت نفت ادامه داد و تا کنون به عنوان تحلیلگر اقتصاد بین‌الملل در هیئت کارشناسی ایران در مجامع مختلف بین‌المللی انرژی حضور داشته است. در همین دوره، وی موفق به دریافت دو دوره فلوشیپ در دبیرخانه اوپک نیز گردیده است. ایشان در سال جاری موفق به اخذ پذیرش کارشناسی ارشد سیاست‌گذاری عمومی از دانشگاه اکسفورد گردیده‌اند. تحصیل در این برنامه ضمن تعمیق شناخت ابعاد سیاسی، حقوقی، اقتصادی و فلسفی سیاست‌گذاری عمومی مبتنی بر مشاهدات تجربی، توانمندی‌های مذاکراتی، ارتباطی و دیپلماتیک ایشان در مواجه با چالش‌های سیاستی حوزه انرژی و به ویژه نفت را ارتقاء می بخشد.

جواد شمسی

اقتصاد مدرسه اقتصادی لندن

در کرمانشاه به دنیا آمدم. پدرم کورد و تبار مادرم به روستایی در آذربایجان می‌رسد. تعلق من به هر یک از فرهنگ‌های کوردی٬ آذری و فارسی تکه‌ای از آنچه که امروز هستم را می‌سازند. فقری که در کودکی و نوجوانی در شهرم می‌دیدم همواره برای من در کنار تاسف‌٬ در هیبت یک علامت سوال بزرگ می‌نمود که چگونه می‌توان با این فقر جنگید. با رویای بازگشت به شهر خویش و بنا کردن کارخانه‌ای در آن٬ رشته مکانیک را در کنکور سراسری انتخاب کردم و راهی تهران و دانشگاه شریف شدم اما مهندسی را منطبق با خصوصیات فردی‌ و هدف‌ام نیافتم٬ لذا ره به علوم انسانی بردم. با کسب رتبه یک کنکور کارشناسی ارشد در رشته اقتصاد٬ وارد دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف شدم. طی دوره کارشناسی ارشد بسیار آموختم اما معمای توسعه نیافتگی همچنان برایم همچون یک علامت سوال بزرگ باقی ماند.

به دنبال پاسخ به سوالم تصمیم به تحصیل در خارج از کشور گرفتم. در سال ۹۷ موفق به اخذ پذیرش در رشته اقتصاد از مدرسه اقتصادی لندن و دانشگاه کلمبیا و همچنین سیاست‌گذاری عمومی از دانشگاه هاروارد شدم که در نهایت مدرسه اقتصادی لندن را انتخاب کردم. زمینه پژوهشی مورد علاقه من اقتصاد توسعه٬ اقتصادی سیاسی و کیفیت حکمرانی است. در تابستان سال ۹۷ از تسهیلات ودیعه موسسه حامی استفاده کردم. ایمان دارم این حرکت نیک که توسط جمعی از دغدغه‌مندان وطن شروع شده است می‌تواند نهال تنک علوم انسانی در کشور را یاری رساند تا به درخت تنومندی تبدیل شود که از میوه‌ی آن کام وطنمان شیرین شود.

هما طاهری

سیاستگذاری عمومی دانشگاه هاروارد

در سال ۱۳۶۸ در قزوین به دنیا آمد. از دوران نوجوانی به حیطه علوم اجتماعی و به‌خصوص، سیاست‌گذاری علاقه‌مند شد. در سال ۱۳۸۶ برای تحصیل در رشته مهندسی برق، تحصیل خود را در دانشگاه تهران آغاز کرد. حین تحصیل، علاقه قدیمی خود در زمینه سیاست‌گذاری را با مطالعه آثار فیلسوفان صاحب‌نظر در این حوزه دنبال کرد.
پس از پایان تحصیل، کار در زمینه مهندسی را آغاز کرد و پس از مدتی در سال ۱۳۹۳ برای تحصیل در رشته اقتصاد، وارد موسسه عالی آموزش و پژوهش، مدیریت و برنامه‌ریزی شد. همزمان با تحصیل، به عنوان پژوهشگر کار خود را با معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آغاز کرد. پس از قریب به دو سال فعالیت در سیاست‌گذاری حوزه رفاهی، برای ادامه تحصیل در همین رشته در خارج از کشور اقدام کرده و موفق به دریافت پذیرش از مدرسه کندی هاروارد و دانشگاه آکسفورد برای ادامه تحصیل در این حوزه شد.
وی این فرصت حضور در محضر اساتید سیاست گذاری مطرح جهانی را به چشم دروازه‌ای برای پیوستن به جرگه آینده‌سازان کشور می‌داند. او امیدوار است که به زودی با علم بیشتر بتواند هر چه بهتر و عمیق‌تر در تصمیم‌سازی‌های بلندمدت کشور نقشی هرچند کوچک ایفا کند.

نعیمه محمدی

سیاستگذاری انرژی‌ دانشکده فنی برلین

به سال ۱۳۶۴ در تبریز متولد شد. تحصیلات کارشناسی خود را در رشته مهندسی برق الکترونیک در دانشگاه صنعتی شریف سپری کرد. گذراندن دوره MBA در دانشکده مدیریت دانشگاه شریف و آَشنایی با محیط کسب و کار، فضای مدیریت در ایران و چالش‌های موجود در حوزه مدیریت مسائل کلان کشور، او را بیش از پیش مشتاق به ادامه تحصیل در رشته سیاستگذاری عمومی در دانشگاه تربیت مدرس نمود. همزمان با تحصیل، به فعالیت در مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری پرداخت تا بیش از پیش با فضای سیاستگذاری‌های کلان، مدل‌های تصمیم‌گیری و اجرای خط مشی‌ها در ایران آشنا شود. او با انجام رساله دکترای خود با عنوان “الگوی حکمرانی مشارکتی توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر ایران: رویکرد نهادی”در حال اتمام دوره دکتری خود در ایران است. اما برای تکمیل رسالت خود، درس‌آموزی از کشورهای موفق در توسعه انرژی پایدار و یافتن پاسخ به چالش‌های موجود در توسعه انرژی تجدیدپذیر در ایران، تصمیم به گذارندن یک دوره پژوهشی دیگر، در کشور آلمان گرفت و دانشگاه فنی برلین را که پیشرو در ایجاد پلتفرم‌های شهر پایدار انرژی، شهر هوشمند و دوره‌های MBA ENERGY است، برگزید.
با کمک بورسیهٔ حامی،او امیدوار است تا با انجام این پژوهش و با همراهی همسر و فرزندان خردسالش، مکانیزم‌های علمی پیاده سازی شده مشارکتی در توسعه پایدار را آموخته و در آینده یکی از سیاستگذاران کلیدی در حوزه محیط زیست و یکی از تاثیرگذاران اصلی در کاهش آلودگی و ارتقای هوای پاک در کشور باشد.

برگزیدگان بورسیه تحصیلی سال ۲۰۱۷ موسسه «حامی علوم انسانی»

مریم مروج فرشچی

روانشناسی بوستون کالج

فارغ التحصیل کارشناسی حقوق دانشگاه تهران در سال ۱۳۸۵ و کارشناسی ارشد حقوق مالکیت فکری از دانشگاه جورج واشنگتن در امریکا در سال ۱۳۸۷. در سال‌های اقامت در امریکا با همسر و دو فرزندش تفاوت‌های نظام آموزشی و علی‌الخصوص آموزش کودکان، نیازهای خاص و حقوق آموزشی در ایران و امریکا توجّه او را جلب کرد. در ایران با مدیران مدارس و خانواده‌های کودکان نیازهای خاص به خصوص اوتیسم و موسّسه‌های فعّال در این زمینه صحبت کرد و بیش از پیش متوجه این خلآ بزرگ در سیستم آموزشی ایران شد. بعد از مطالعه و تحقیق بیشتر مصمّم شد تا در این زمینه تحصیل کند و به کشورش بازگشته و بتواند قدمی در راه بهبود سیستم آموزشی به خصوص برای کودکان اوتیسم بردارد. در سال ۱۳۹۶ از دانشگاه بوستون کالج در رشته‌ی «روانشناسی کاربردی آموزش و رشد» برای کارشناسی ارشد با تخصّص در زمینه ی اوتیسم پذیرش گرفت. او امیدوار است تا در آینده بتواند قدم خیری برای کودکان این سرزمین بردارد.

سحر غلامی نژاد

شرق شناسی دانشگاه شیکاگو

در سال ۲۰۱۶ به دلیل علاقه زیاد به تحقیق در حوزه شرق‌شناسی و تجربه تحصیل در فضایی متفاوت با آنچه پیش از آن در ایران تجربه کرده بود تصمیم گرفت این رشته را در یکی از دانشگاه‌­های خارج از ایران دنبال کند و موفق به اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه­‌های پیشرو در این رشته (دانشگاه شیکاگو) شد. ازآنجاکه اخذ بورسیه تحصیلی در حوزه‌­های مختلف علوم انسانی بسیار رقابتی ­تر از سایر رشته­ ها می‌باشد و تعداد بورسیه‌­های فول فاند بسیار محدود، موفق به اخذ بورسیه کافی از طرف دانشگاه نشد و آن زمان بود که پوستر موسسه حامی که در یکی از کانال­‌های تلگرامی دیده ­بود نظرش را جلب کرد. به گفته خودش حتی فکر نمی­‌کرد چنین موسسه ­ای در ایران حتی وجود خارجی داشته باشد و یا اگر داشته باشد بورسیه­‌ها را از روی شناخت و روابط قبلی صرفاً به اشخاص خاصی اعطا می­‌کند. برخلاف تصورات او پس از چند هفته از طرف موسسه دعوت به مصاحبه شد. علیرغم نور ضعیفی که در دلش روشن شده بود همچنان با ناامیدی در مصاحبه شرکت کرده و امیدی به نتیجه آن نداشت. می­‌دانست در خارج از ایران مؤسسات بورسیه متعددی وجود دارند و دانشجویان را بر اساس ضوابط و معیارهای خاصی گزینش و مورد حمایت قرار می­‌دهند؛ اما چنین موسسه­ ای در ایران برای شخص او کاملاً جدید و ناشناخته بود. در کمال ناباوری پس از مدتی ایمیل تبریکی از طرف موسسه دریافت کرد که از پذیرفته شدنش خبر می‌­داد. علاوه بر اعطای کمک هزینه تحصیلی، موسسه حامی در فرایند دریافت نامه آی بیست و اخذ ویزا نیز بسیار حمایتگر و مفید واقع شد.

برگزیدگان بورسیه تحصیلی سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ موسسه «حامی علوم انسانی»

[/vc_column_text][/tab]

محمدصالح زارع‌پور

الهیات و مطالعات دینی دانشگاه کمبریج

محمدصالح زارع‌پور فارغ التحصیل کارشناسی ریاضی از دانشگاه صنعتی شریف و کارشناسی ارشد و دکتری فلسفه از دانشگاه تربیت مدرس است. ایشان با بهره‌مندی از بورسیه‌ی تحصیلی حامی در سال ۱۳۹۴ عازم کشور انگلستان شدند و در مقطع دکتری رشته‌ی الهیات و مطالعات دینی در دانشکده‌ی الهیات دانشگاه کمبریج مشغول به تحصیل شدند. ایشان علاقه‌مند به پژوهش در حوزه‌های فلسفه‌ی دین، فلسفه‌ی زبان و فلسفه‌ی ریاضی_چه از منظر فلسفه‌ی تحلیلی معاصر و چه از منظر فلسفه‌ی اسلامی_هستند.