کمک هزینه سفر علمی

موسسه حامی به منظور گسترش علوم انسانی به ویژه توسعه‌ی دانش مدیریت و حکمرانی در کشور اقدام به حمایت مالی دانشجویان، اساتید و محققین رشته‌های علوم انسانی جهت شرکت در سمینارها، همایش‌ها و مدارس تابستانی/زمستانی می‌کند.

هدف موسسه از اجرای این طرح، به طور مشخص افزایش آگاهی دانشگاهیان از تحقیقات و دست‌آوردهای جدید رشته های علوم انسانی در دانشگاههای برتر داخلی و خارجی است تا از این طریق به ارتقای سطح “آموزش” و “پژوهش” علوم انسانی در کشور کمک کرده باشد. دومین هدف موسسه فراهم کردن فرصت برای محققان داخلی است تا بتوانند تحقیقات خود را به اساتید و محققان خارجی عرضه کرده و بازخوردهای مناسب را دریافت کنند.

مهلت ثبت نام: 

مهلت ثبت نام به پایان رسید.

روز باقی مانده
( تا 15 اسفند 1398)

در ابتدای هر سال میزان کمک مالی سالانه برای این برنامه‌ی موسسه به تصویب هیئت مدیره می رسد. با توجه به بودجه‌ی سالانه و پیش‌بینی تعداد درخواست در سال، بودجه‌ی هر فصل تخصیص داده خواهد شد.

متقاضیان در تاریخ های مشخص شده می توانند درخواست خود را به همراه مستندات که در ادامه تشریح می شوند جهت شرکت در سمینار، همایش، کارگاه، دوره‌ی کوتاه مدت و … در فصل آتی از طریق تکمیل فرم درخواست ارسال نمایند.

 • زمان‌های درخواست در ادامه ذکر می‌شود.
 • ظرف ۲ هفته هیئت علمی حامی در مورد درخواست‌های رسیده تصمیم گیری و اعلام نظر می کند.
 • تعداد پذیرفته‌شدگان تابع منابع مالی موسسه خواهد بود.

کمک هزینه‌ی سفر حامی تنها شامل بازپرداخت هزینه بلیط هواپیما و هزینه‌ی ثبت نام در برنامه مورد نظر بوده و در مجموع تا سقف حداکثر ۱۰۰۰ دلار آمریکا می‌باشد.

افراد مستعدی که در رشته های علوم انسانی از سمینارها،‌ همایش‌ها و مدارس کوتاه‌مدت موفق به اخذ پذیرش شده باشند، نیاز مالی داشته و در اخذ هزینهٔ سفر از برگزارکننده و یا سایر سازمان‌ها و نهادها موفق نشده باشند، می‌توانند جهت دریافت کمک هزینه سفر حامی اقدام نمایند. بنابراین درخواست برای شرکت در همایش‌هایی که به طور عادی دانشگاه‌ها و مراکزی مانند بنیادملی نخبگان کمک مالی می‌کنند پذیرفته نخواهد شد.

متقاضیان درخواست خود را با تکمیل کردن فرم درخواست به دبیر کمیته علمی ارائه کرده و مدارک و مستندات خود را برای احراز صلاحیت دریافت کمک هزینهٔ سفر از طریق همان فرم ارسال نمایند. موسسه حامی به متقاضیان توصیه می‌کند علاوه بر مدارک ذکر شده در فرم درخواست، هر مدرک دیگری را که در متقاعد کردن کمیته علمی مفید می‌دانند به کمیته ارسال نمایند. جهت سهولت درخواست متقاضیان، کپی و فایل تصویری مدارک نیز در مرحله بررسی کفایت می کند اما در صورت اعطای کمک هزینه سفر، اصل مدارک نیز پیش از پرداخت هزینه، بررسی و تطبیق داده خواهد شد.

علاوه بر مدرکی دال بر اخذ پذیرش برای شرکت در برنامه‌ی مورد نظر، مدارک زیر نیز برای کمیته علمی بسیار تعیین کننده هستند:

 • شرح سوابق تحصیلی، شغلی و غیره (Resume)
 • کارنامه تحصیلی همه مقاطع تحصیلی دانشگاهی
 • معرفی نامه از سوی حداقل یک استاد و متخصص رشته مربوطه (کپی نامه های ارسالی برای احذ پذیرش نیز مورد قبول است)
 • مقالات و نمونه فعالیت‌های علمی پژوهشی
 • مدارک و مستندات مبنی بر پیشرو و مناسب بودن کنفرانس و یا برنامهٔ مورد نظر
 • برنامه متقاضی در انتقال یادگیری‌ها به سایر دانشجویان

توجه: با عنایت به این که تسلط بر زبان انگلیسی (و یا زبان رایج در برنامه) شرط ضروری برای بهره برداری از شرکت در برنامه است، در صورتی که مدارک زبان در دسترس نباشد،‌ اعطای بورس تنها پس از موفقیت در مصاحبه به زبان انگلیسی امکان‌پذیر خواهد بود.

بدیهی است که برای بهره‌مندی از دورهٔ فوق، تسلط به زبان انگلیسی از شروط لازم است. به همین جهت ارائه‌ی مدرک تسلط به زبان ضروری است.

  • حداقل نمره از تافل ۹۴
  • حداقل نمره از آیلتس ۷
  • یا نمرهٔ معادل از امتحانات زبان تخصصی دیگر

علاوه‌ بر این، بخشی از مصاحبه قبل از انتخاب نهایی به زبان انگلیسی انجام خواهد شد تا توانایی انجام محاوره آزموده شود.

بدیهی است که نمره زبان انگلیسی برای برنامه‌هایی است که به زبان انگلیسی هستند. برای برنامه‌هایی با زبان­‌های دیگر (به غیر از زبان انگلیسی)، مدرکِ همان زبان مورد نیاز است.

برای سفر در هر زمان باید در فصل قبل از سفر، درخواست متقاضی به موسسه ارسال شده باشد. زمان‌های درخواست به شرح زیر است:

 1. برای سفر در فصل بهار: ۱۵ اسفند سال قبل
 2. برای سفر در فصل تابستان:‌ ۱۵ خرداد همان سال
 3. برای سفر در فصل پاییز: ۱۵ شهریور همان سال
 4. برای سفر در فصل زمستان:‌ ۱۵ آذر همان سال

همان‌طور که ذکر شد، هدف صندوق از اعطای این کمک هزینه، ارتقای سطح علوم انسانی در کشور و دریافت بازخورد برای تحقیقات پژوهشگران داخلی است. از این رو متقاضیان علاوه‌بر متعهد شدن به شرکت در تمام جلسات علمی برنامه‌ی فوق متعهد به اجرای موارد زیر می‌شوند:

۱.تهیه گزارش مختصری از سفر علمی که تا ۲ هفته بعد از بازگشت باید به کمیته‌ی علمی ارسال شود. این گزارش باید شامل موارد زیر باشد:

 • معرفی دقیق این برنامه: برگزارکننده، وبسایت، زمان ثبت نام، هزینه‌ی ثبت نام و …
 • خلاصه‌ای از آموخته‌های شرکت در این برنامه
 • ارزیابی از کیفیت برنامه به گونه‌ای که مدیران موسسه بتوانند تصمیم بگیرند که آیا برای سال‎های آینده از شرکت در این برنامه حمایت شود یا خیر

۲. تهیه‌ی گزارش مختصری برای ارائه‌ در وبلاگ موسسه که شامل خلاصه‌‌ای از این سفر به همراه عکس و سایر مستندات باشد.

۳. برگزاری یک سمینار و یا کارگاه آموزشی رایگان در دانشگاه‌ها و یا مراکز علمی- پژوهشی کشور به منظور انتقال تجربیات و آموخته‌های دوره

کمک هزینه‌ی سفر بعد از قبولی درخواست و بعد از ارائه‌ی مستندات به منظور تایید شرکت در سمینار، ارائه‌ی گزارش سفر، ارائه‌ی پست وبلاگ و برگزاری سمینار و یا کارگاه آموزشی در وجه شرکت کننده قابل پرداخت خواهد بود.

میزان کمک هزینه‌ پس از بررسی رسید بلیط هواپیما و هزینه‌ی ثبت نام تا سقف ۱۰۰۰ دلار آمریکا محاسبه شده و به نرخ روز به تومان تبدیل خواهد شد.

متن کامل آیین نامه کمک هزینه سفر علمی موسسه حامی را می توانید از اینجا دانلود کنید.

آخرین برگزیدگان

ستایش دشتی

زبان و ادبیات فارسی
شرکت‌کننده در مدرسه تابستانی «زبان‌شناسی»

راحله شفایی

علوم شناختی
شرکت‌کننده در کنفرانس «روانشناسی شناختی»

ابوطالب صفدری

فلسفه
شرکت‌کننده درکنفرانس «دانشگاه انتورپ بلژیک و مدرسه تابستانی دانشگاه بوخوم»

برزین جعفر تاش

مدیریت دولتی – گرایش توسعه
شرکت‌کننده در کنفرانس و کارگاه برنامه‌ریزی اقتصادی هوشمند و سیاست صنعتی