بورسیه تحصیلی

موسسه حامی علوم انسانی

«حامی» به دانشجویانی که در دانشگاه‌های معتبر خارجی امکان ادامه تحصیل دارند کمک هزینه تحصیلی اعطا می‌نماید. حامی از این دانشجویان انتظار دارد پس از اتمام تحصیلات با مراجعت به کشور امکان انتقال دانش کسب شده و ارتقای سطح علوم انسانی در کشور را فراهم آورده و موجبات اعتلای علمی ایران را فراهم آورند. هدف حامی از ارائه‌ی بورس تحصیلی، به طور مشخص افزایش تعداد دانش آموختگان رشته‌های علوم انسانی از دانشگاه‌های برتر جهانی و از این طریق ارتقای سطح «آموزش» و «پژوهش» علوم انسانیِ کارآمد در کشور می‌باشد.

مهلت ثبت نام: 

مهلت ثبت نام به پایان رسید.

روز باقی مانده
( تا 15 فروردین 1399)

افراد مستعدی که:

  • در رشته­‌های علوم انسانی از دانشگاه­ های برتر این رشته موفق به اخذ پذیرش در مقاطع فوق لیسانس یا دکتری شوند یا مشغول به تحصیل باشند،
  • و متعهد به بازگشت به کشور پس از اتمام تحصیلات و تجربه اندوزی در محیط­ های علمی و پژوهشی گردند،
  • نیاز مالی* داشته و در اخذ کمک هزینه تحصیلی کافی از دانشگاه مقصد یا سایر سازمان­‌ها و نهادها موفق نشده باشند،

می­‌توانند برای دریافت کمک هزینه تحصیلی از حامی اقدام نمایند.


* «حامی» یک موسسه غیر انتفاعی است که در انتخاب افراد به صورت merit-based عمل می کند و نه need-based. داشتن نیاز مالی یک شرط لازم (و نه کافی) در انتخاب افراد است. نیاز مالی بیشتر، وزنی در انتخاب افراد ندارد.
(در شرایط نادری ممکن است به دانشجویان مقطع کارشناسی نیز این کمک هزینه تعلق بگیرد. تشخیص این موضوع به عهده گروه علمی می‌­باشد.)

تمامی رشته های علوم انسانی و علوم اجتماعی مورد حمایت موسسه حامی هستند. با این وجود در حال حاضر اولویت‌بندی موسسه برای اعطای بورس تحصیلی به شرح زیر می‌باشد:

  1. اولویت اول: ارتباطات، حقوق، روابط بین‌الملل، سیاست‌گذاری عمومی، علوم‌سیاسی و مدیریت
  2. اولویت دوم: آموزش و علوم تربیتی، جامعه شناسی
  3. اولویت سوم: ادبیات، الهیات، باستان‌شناسی، تاریخ، روانشناسی، فلسفه و منطق
  4. اولویت چهارم: اقتصاد و مالی

(رشته اقتصاد به این جهت در اولویت آخر قرار داده شده است که در حال حاضر موسسهٔ HAND به دانشجویان ایرانی که از ۲۰ دانشگاه برتر دنیا در این رشته پذیرش داشته باشند بورسیه اعطا می‌کند. لذا موسسه حامی ترجیح می‌دهد منابع خود را به سایر رشته‌ها تخصیص دهد. برای اطلاعات بیشتر می توانید به آدرس http://thehandfoundation.org/fellows.php مراجعه کنید.)

متقاضیان باید پیش از مهلت مقررشده فرم درخواست موجود در سایت موسسه را تکمیل و ارسال کنند. به غیر از توصیه‌نامه‌ها، کلیه ی مدارک و مستندات از طریق این فرم به صورت آنلاین به دست موسسه خواهد رسید. متقاضیان می‌توانند علاوه بر مدارک خواسته شده، سایر مستنداتی که در متقاعد کردن کمیته علمی مفید می­‌دانند را در انتهای همین فرم به حامی ارسال نمایند. لطفاً جز در موارد ضروری از ارسال ای‌میل به موسسه خودداری شود. جهت سهولت درخواست متقاضیان، کپی و فایل تصویری مدارک نیز در مرحله بررسی کفایت می‌کند اما در صورت اعطای کمک هزینه تحصیلی، اصل مدارک نیز پیش از امضای قرارداد تعهد، بررسی و تطبیق داده خواهد شد. توصیه‌نامه‌ها، که از مهم‌ترین ملاک‌های انتخاب است، باید به طور مستقیم توسط اساتید و یا افراد توصیه‌کننده به آدرس موسسه info@haamee.org  ارسال شوند.

برای تکمیل کردن فرم درخواست موارد زیر ضروری است:

  • نامهٔ رسمی دال بر اخذ پذیرش از دانشگاه‌های برتر دنیا
  • شرح سوابق تحصیلی، شغلی و غیره (Resume)
  • مدرک زبان از قبیل تافل، آیتلس و یا مشابه آن‌ها
  • کارنامه تحصیلی دوره‌های دانشگاهی
  • شرح اهداف و برنامه های تحصیلی و علمی(SOP)
 •  

علاوه بر این‌ها، مدارکی از قبیل موارد زیر می‌توانند موثر باشند:

  • مقالات و نمونه فعالیت‌های علمی پژوهشی
  • مدارک و مستندات مبنی بر پیشرو و مناسب بودن دانشگاه مقصد از قبیل Rankingهای معتبر، نمونه فعالیتهای اساتید و مقالات منتشره در مجلات معتبر و…..
  • سوابق کاری، مطالعات اسلامی، فعالیت‌های فرهنگی، ورزشی و فوق برنامه

بدیهی است که برای بهره‌مندی از دورهٔ فوق، تسلط به زبان انگلیسی از شروط لازم است. به همین جهت ارائه‌ی مدرک تسلط به زبان ضروری است.

  • حداقل نمره از تافل ۹۴
  • حداقل نمره از آیلتس ۷
  • یا نمرهٔ معادل از امتحانات زبان تخصصی دیگر

علاوه‌ بر این، بخشی از مصاحبه قبل از انتخاب نهایی به زبان انگلیسی انجام خواهد شد تا توانایی انجام محاوره آزموده شود.

بدیهی است که نمره زبان انگلیسی برای برنامه‌هایی است که به زبان انگلیسی هستند. برای برنامه‌هایی با زبان­‌های دیگر (به غیر از زبان انگلیسی)، مدرکِ همان زبان مورد نیاز است.

مهلت ارائه درخواست ۱۵ فروردین ماه هر سال می‌باشد. در صورت لزوم در اواسط مرداد نیز دور دیگری از این برنامه برگزار خواهد شد که در این صورت اطلاع رسانی از طریق سایت موسسه انجام خواهد شد.

بلافاصله بعد از اتمام مهلت درخواست، پرونده‌ها بررسی شده و در مدت کوتاهی (حداکثر ۱۴ روز)  نتایج  اولیه اعلام می‌شود. در صورت لزوم مصاحبه‌ای با افراد برگزیده اولیه (۴ برابر ظرفیت) ترتیب داده خواهد شد و پس از آن تعدادی از افراد (۲ برابر ظرفیت) به عنوان برگزیدگان ذخیره انتخاب می‌شوند. بدیهی است که به علت کمبود منابع کمک هزینه تحصیلی به همه واجدین شرایط تعلق نگیرد.

مهم‌ترین ملاک‌های بررسی موارد زیر هستند:

  • نیاز کشور به این رشته و مفید بودن آن برای آینده کشور
  • قابلیت و پشتکار متقاضی برای تحصیل در این رشته
  • معتبر و پیشرو بودن دانشگاه مقصد

در ازای دریافت کمک هزینهٔ بورس تحصیلی حامی، برگزیدگان متعهد به اجرای موارد زیر می‌شوند:

  1. متقاضی متعهد می‌گردد که در زمان مقرر پس از اتمام تحصیل و یا پس از دوره کسب تجربه کاری مقرر شده در ادامه‌ این آیین‌نامه، بدون تاخیر به کشور ایران بازگردد.
  2. متقاضی متعهد می‌گردد جهت کمک به اعتلای علوم انسانی در کشور پس زمان مقرر به ایران بازگشته و مدت زمانی برابر با مدت تعهد خود را در کشور ایران حضور داشته و هم چنین به شبکه اعضای موسسهٔ حامی در حد توان مشاوره دهد. طول دوره تعهد و مدت دوره کسب تجربه کاری در ادامه تبیین می‌گردد.
  3. متقاضی متعهد است که موارد زیر را در حین تحصیل انجام دهد:
   1. ارسال کارنامه هر ترم تحصیلی به مدیرعامل موسسه‌ی حامی علوم انسانی
   2. معرفی یکی از اساتید دانشگاه مقصد به عنوان رابط با کمیته علمی (معمولاً استاد راهنما یا مسئول تحصیلات تکمیلی دانشکده). این رابط جهت ارزیابی پیشرفت تحصیلی متقاضی به حامی کمک خواهد کرد و حامی حداکثر ۳ بار در سال از طریق ایمیل با او ارتباط برقرار خواهد نمود. پرداخت بخش دوم از کمک هزینه منوط به دریافت تایید از استاد رابط دانشگاه مقصد و دریافت کارنامه ‌تحصیلی ترم اول خواهد بود.
   3. تهیه یک راهنمای مختصر شامل موارد زیر:
    1. دانشگاههای مطرح در این زمینه
    2. دانشگاههایی که دانشجویان ایرانی در آنها امکان پذیرش دارند به دلایلی از قبیل حضور اساتید ایرانی و یا دانشجویان ایرانی در گذشته
    3. اطلاعات تماس با اساتید و مراکز دانشگاهی مفید در آن رشته
   4. و هرگونه راهنمایی در مورد نکات مهم و مفید برای ادامه تحصیل در آن رشته
  4. به روز نگاه داشتن وب سایت شخصی در دانشگاه مقصد یا صفحهٔ LinkedIn جهت ایجاد امکان برای ارتباط سایر دانشجویان ایرانی در سال‌های آینده
  5. تهیه یک راهنمای فارسی از رشته‌ها و دوره‌های تحصیلی ارائه شده در دانشکده و شرح این رشته‌ها و دوره‌ها و نهایتاً مقایسه آنها با یکدیگر و نیز سایر دانشگاه‌ها از منظر یک متقاضی ایرانی حداکثر یک سال بعد از شروع دوره

متن کامل آیین نامه بورسیه تحصیلی موسسه حامی را می توانید از اینجا دانلود کنید.

آخرین برگزیدگان

پوریا آراستی

سیاستگذاری عمومی
مدرسه اقتصاد لندن

زهرا جلایی‌فر

ادبیات کودک
دانشگاه کمبریج

پیمان زینتی

سیاستگذاری اجتماعی و عمومی بین‌المللی
مدرسه اقتصاد لندن