11

گزارشی از بیست‌ و یکمین امین کنفرانس انجمن اروپایی روانشناسی شناختی

خانم راحله شفایی برگزیده کمک هزینه شرکت در رویداد های بین المللی موسسه “حـامی علوم انـسانی”

روانشناسی شناختی، مطالعه علمی فرآیندهای ذهنی مانند توجه، استفاده از زبان، حافظه، درک، حل مسئله، خلاقیت و تفکر” است. بخش عمده‌ای از کارهایی که از روانشناسی شناختی حاصل شده است در سایر رشته¬های مدرن دیگر مانند علوم شناختی و مطالعات روانشناسی از جمله روانشناسی تربیتی، روانشناسی اجتماعی، روانشناسی شخصیت، روانشناسی ناهنجاری‌ها، روانشناسی رشد، زبانشناسی و اقتصاد ادغام شده است.
انجمن اروپایی روانشناسی شناختی یک جامعه علمی پویا است که محلی را برای ارائه، بحث و پرورش پژوهش‌های حال حاضر روانشناسی شناختی و رشته‌های مرتبط، با تاکید بر همکاری و تبادل اطلاعات بین محققان در کشورهای مختلف اروپایی، فراهم می‌کند. این انجمن 34 سال پیش تاسیس شد و اکنون دارای 800 عضو از سراسر اروپا و خارج از آن می‌باشد؛ عضویت در انجمن به یکی از سه شکل در ارتباط ، تمام و بازنشسته ممکن است. برگزاری کنفرانس‌های منظم دوسالانه و مدارس تابستانی موفق (برای دانشجویان) و راه‌اندازی مجله‌ی Journal of Cognition از جمله‌ی بارزترین فعالیت‌های این انجمن برای تحقق اهداف در نظر گرفته شده هستند. همچنین به تازگی برگزاری کارگاه‌های تحقیقاتی به عنوان یک عامل شتاب‌دهنده در ایجاد و شبکه‌بندی گروه‌های پژوهشی نوظهور در روانشناسی شناختی آغاز شده است. سایر اشکال ارتباطی شامل وب سایت، صفحه فیس بوک، حساب توییتر و خبرنامه‌های رسمی است که به تمام اعضا ارسال می‌شوند. انجمن دارای قانون اساسی و کمیته‌ای است که بر عملکرد آن نظارت می کند.
کنفرانس 2019 با همکاری تنی چند از اساتید، پست داک‌ها و دانشجوهای دکترای گروه علوم اعصاب شناختی و روان- زبان‌شناسی دانشگاه La Laguna تنریف در هتل La Pirámide de Arona” (Mare Nostrum Resort) واقع در جزیره تنریف، از مجموعه جزایر قناری کشور اسپانیا از 25 تا 28 سپتامبر برگزار شد. 901 پژوهشگر از حدود 40 کشور جهان در این کنفرانس حضور داشتند و در این میان نام کشورهایی از آمریکای لاتین، آسیا و استرالیا نیز به چشم می‌خورد.

به رسم دوره‌های پیشین، پیش از مراسم آغازین، در روز اول کنفرانس چند رویداد فرعی برگزار شد. در یکی از این رویدادها، کمیته‌ی برگزارکننده سمپوزیوم ویژه‌ای راجع به میراث آزمایش‌هایی که ولفگانگ کوهلر از یک قرن پیش در تنریف انجام داد ارائه کرد و گذشته روانشناسی را با تحقیقات فعلی پیوند داد. در رویدادی دیگر به نقش زنان در روانشناسی شناختی طی 30 سال گذشته از جنبه‌های مختلف پرداخته شد. برنامه اصلی کنفرانس متشکل از 4 سخنرانی‌ کلیدی، 5 دوره سمپوزیوم¬ هر یک متشکل از 8 عنوان و هر عنوان متشکل از 5 سخنرانی (در مجموع 200)، 3 دوره ارائه¬ شفاهی هر یک متشکل از 8 عنوان و هر عنوان متشکل از تعدادی سخنرانی (در مجموع 160) و 4 جلسه ارائه پوستر (در مجموع 490) بود. مباحث پوشش داده شده در کنفرانس بسیار متنوع بود اما وزن جلسات زبان شناسی (به واسطه‌ی حیطه‌ی مطالعاتی تیم برگزارکننده) خودنمایی می‌کرد؛ عصب شناسی زبان، پردازش زبان، یادگیری زبان، دو زبانگی و توسعه‌ی زبان از جمله عناوینی بود که شرکت‌کنندگان این حوزه به ایراد سخنرانی یا ارائه پوستر پرداختند.

کیفیت برگزاری کنفرانس در سطح بسیار بالایی بود: تیم اجرایی اصلی، با کمک گرفتن از دانشجویان داوطلب محلی و خارجی (در ازای عدم پرداخت هزینه ثبت نام)، احاطه‌ی خوبی روی روند اجرای کنفرانس داشت. تمامی اعضا توسط گروهی در واتس اپ با یکدیگر در ارتباط بودند. زمان‌بندی‌ها کاملا مطابق برنامه انجام می‌گرفت، مشکلات پیش آمده ظرف مدت زمان بسیار کوتاهی برطرف می‌شد.
کیفیت پذیرایی عالی بود؛ غذاها متنوع و مناسب با هر نوع ذائقه و رژیم غذایی. دورهمی‌های کنفرانس علاوه بر نهارها و پذیرایی‌های میان وعده که در زمان ارائه پوسترها ترتیب داده شده بود، شامل مهمانی کوکتل مراسم آغازین، شام کنفرانس (که البته من در آن شرکت نداشتم) و بازدید از پارک ملی و کوه آتشفشان تیدی در پایان کنفرانس بود.

اطلاعات کامل این کنفرانس را می‌توانید اینجا ببینید. ESCoP 2021 در فرانسه برگزار خواهد شد.

باعث خرسندی است که بگویم من تنها شرکت کننده‌ی ایرانی از کشور ایران در این کنفرانس با دو پوستر بودم. این مسئله از آن جهت برایم غرور آمیز است که توانستم نام کشورم را در عرصه‌ی پژوهش پر رنگ جلوه دهم. در ارتباطات غالبا از من می‌پرسیدند چند وقت است خارج از ایران پژوهش می‌کنی؟ و وقتی می‌گفتم در موسسه‌ای داخل ایران دانشجو هستم و همچنین وقتی متوجه می‌شدند که با دو پوستر آمده‌ام بسیار تحسین می‌کردند. در این رویداد من موفق به دیدار استادانی شدم که مقالاتشان را پیشتر مطالعه کرده بودم و همچنین با استادان جوانی آشنا شدم که تا امروز نمی‌دانستم در زمینه‌ی علاقمندی‌های من پژوهش می‌کنند و باز هم توانستم از برخی مطالعات ارائه شده در جهت توضیح نتایج آزمایشاتم بهره ببرم. همچنین با توجه به اینکه به عنوان نیروی داوطلب در تیم برگزاری فعالیت داشتم، دید خوبی نسبت به اداره یک کنفرانس و نیز دوستان خوبی از جزیره تنریف و چین پیدا کردم.
برخی مشاهدات و نکات جالب توجه در کنفرانس:
• تیم برگزاری در راستای حفظ محیط زیست، بطری‌های آلومینیومی را جایگزین بطری‌های پلاستیکی کرده بود. این بطری‌ها در بسته‌هایی که هنگام ثبت نام به شرکت کنندگان داده می‌شد برای نوشیدن آب در اختیار آنها قرار می‌گرفت. در همین راستا همچنین از دادن مستندات کنفرانس (برنامه و کتابچه‌ی چکیده‌ها) به صورت کاغذی خودداری شد و تمام مستندات به صورت الکترونیکی در وبسایت کنفرانس در اختیار شرکت‌کنندگان قرار داشت.
• در تمامی مدت کنفرانس موزهای معروف تنریف در سالن پوستر (سالن پذیرایی) روی میز به رایگان سرو می‌شد.
• حضور نوزادان و خردسالان به همراه والدین شرکت‌کنندگان از دیگر نکات قابل توجه در کنفرانس به نظر می‌رسید! برنامه‌ریزی و هماهنگی میان والدین برای نگهداری از فرزندان و شرکت در جلسات کنفرانس حکایت از دیدگاه متفاوتی به زندگی و فرزندپروری در جوامع اروپایی داشت که جای تأمل دارد.

برچسب ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند